Červená Lhota
Zámek Červená Lhota leží v jižních Čechách, zhruba 20 kilometrů od Jindřichova Hradce, stojí uprostřed rybníka na pevném skalnatém ostrově. Zámek je přístupný přes kamenný most spojující hráz s ostrovem.
Zámek Červená Lhota je jedním z nejnavštěvovanějších zámků v České republice. V minulých letech ho navštívilo přibližně 120 000 návštěvníků a dalších 80 000, kteří se rozhodli nenavštívit zámecké interiéry, ale přijeli do jeho nejbližšího okolí.
První písemná zmínka o obci Červená Lhota je z roku 1465. V létech 1542 - 1555 byla původní gotická tvrz přebudována na renesanční zámek.
V písemných pramenech se objevuje pod názvem Nová Lhota. V letech 1658 až 1678 byly na zámku prováděny ranně barokní úpravy, kde současně italští umělci pracovali na výzdobě interiérů. V období do roku 1835, kdy se majitelem zámku až do roku 1945 stal Jindřich Eduard Schönburg - Hartenstein byl zámek ve vlastnictví mnoha rodů. V letech 1841 - 1863 proběhla na zámku romantická přestavba v novogotickém slohu, přičemž současně byly upravovány i interiéry. Roku 1900 po dědickém vyrovnání připadla Červená Lhota nejmladšímu synovi Janovi, který působil ve funkci rakousko- uherského velvyslance ve Vatikánu. Ten se pod vlivem svého italského pobytu rozhodl provést úpravy zámku v renesančním duchu. V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě Benešových dekretů a následujícího roku byla v zámku umístněna dětská zotavovna. V květnu 1947 byla Červená Lhota přidělena Národní kulturní komisi, která v roce 1949 zámek zpřístupnila veřejnosti. Na základě Benešových dekretů zámek nebude vrácen v restituci jeho původním majitelům.
K zámku paří i zámecký park, který je velmi oceňován botaniky, kde je umístněna zámecká kaple, která je nedílnou součástí zámku.V součastné době je státní zámek Červená Lhota Národní kulturní památkou a je pod správou Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.